Co je to Ingress?

Ptáte se, co je to Ingress? Nejstručněji řečeno, Ingress je hra :]. Hra, která vznikla jako projekt skupiny Niantic Labs, za spolupráce s firmou Google.

Celý projekt není žádnou prvotinou začínajících vývojářů, tito lidé mají za sebou například vývoj známého projektu Google Maps (Keyhole / John Hanke), se kterým hra Ingress vcelku dost souvisí. Není tajemstvím, že Google plánuje získaná data od hráčů (a všichni pevně věříme, že jsou anonymní ..) využít pro své další, například turistické projekty.

Někteří přirovnávají Ingress ke kombinaci geocachingu a ‚boje o vlajku‘, což není úplně přesné, hra Ingress je v tomto směru unikátní a spíše budou vznikat další hry, které budou Ingress napodobovat nebo vylepšovat.

Stručný příbeh, který nám nastínil Niantic jako podklad pro hru, si můžete přečíst zde.

Hra je v současné době (leden 2013) ve fázi neveřejného testování, zapojení do hry je možné pouze na základě pozvání, ale vzhledem k množství aktivačních kódů nutných pro hraní hry, které se v současné době čím dál tím více objevují, se testování pravděpodobně chýlí ke konci a hra snad brzy přejde do veřejně přístupné fáze.

V současné době je hra plně otevřená novým hráčům, není nutné pozvání.

Hra Ingress je založena na tzv. principu augmented reality, překládané jako rozšířená realita, kdy část hry je zasazená do reálného prostředí, vašeho okolí a druhá část hry je čistě virtuální. Tyto dvě části jsou ale spolu pevně spojeny, takže za pomocí aplikace pro tablety či mobilní telefony vám hra podsouvá do reálného světa doplňující, virtuální prvky.
Zní to možná složitě, v praxi ale budete překvapeni, jak snadno uvěříte, že i takto virtuálně doplněný  svět kolem vás vlastně existuje též, lidská představivost je v tomto směru asi bez hranic.

co_je_ingress_intel
Ukázka rozšířené reality v Ingress Intel

V současné době je zatím vše ponecháno na vaší představivosti a sledování displaye vašeho telefonu či tabletu, do budoucna se ale najisto tento typ her rozšíří o zařízení jakým je například projekt Google Glass. Není jistě náhoda, že právě v souvislosti s Ingress je zrovna tento „gadget“ často zmiňovaný ..

Spolu s pohybem v reálném prostředí kolem vás, zjišťovaném pomocí lokalizace GPS a dalších pomocných zdrojů (triangulace pomocí mobilní sítě, zjišťování polohy pomocí wifi sítí atp.), zobrazovaném na Google mapách, se do hry doplňují i čistě virtuální prvky, jako jsou portály, zdroje energie, energetická pole a další části hry.

Jednou z velmi důležitých částí hry je  také to, že Ingress není hra individuální, ale hlavně týmová. S vývojem hry se ukazuje, že se tento aspekt hry projevuje stále důrazněji, jak se hra vyvíjí, přibývají další a další portály, které se dostávají na vyšší úrovně a hlavně pro začínající hráče je hraní bez týmové spolupráce již téměř nemožné.
Aby byla týmová hra možná, je nutné také všechna potřebná data v reálném čase synchronizovat a proto by zájemce o hru měl vědět, že bez možnosti připojení mobilního zařízení k internetu je hra prakticky nehratelná. Není ale důvod k obavám, že právě toto hru nějak výrazně prodraží díky poplatků za mobilní data, hra je navržena tak, aby objem přenášených dat byl co nejmenší.

V současné době je hra přístupná pro zařízení se systémem Android (koho by to u projektu podporovaném Google překvapilo, že ..) a Apple iOS, ale zatím ani zmínka o portaci například pro Windows platformu (kdo sleduje dění okolo „vztahů“ Google v Microsoft v poslední době, toho asi ani toto nepřekvapí ;] ..).

Měli byste také vědět, že pokud hře propadnete (což není nic neobvyklého), bude vás stát vcelku dost času (jako každá závislost) a možná i nějaký ten proježděný benzín nebo prošlapané boty. Vzhledem k tomu, že při hraní Ingress se v mobilním zařízení zapíná snad vše, co nejvíce „žere baterku“ (display, cpu, gps, modem pro přenos dat atd.), budete pro delší hraní potřebovat náhradní baterii nebo jiný zdroj energie.
Také vzhledem k tomu, že hra a hlavně portály (základ Ingress) je stále ve fázi vývoje a tudíž není prozatím až tak moc rozšířená, mají hráči mimo alespoň středně velká města problém se do hry zapojit. To se ale najisto s rozšíření hry změní, ale je dobré o tom také vědět.No a pokud na začátku nenajdete ve svém okolí už jiné hráče hrající za stejný tým (frakci) jako vy, kteří navíc budou ochotní vám alespoň do začátku pomoci, také budou vaše začátky s Ingress vcelku krušné. 
Nyní hraje po celém světě Ingress okolo sedmi miliónů hráčů, téměř kamkoliv přijedete, můžete se zapojit do místní hry.

Ale dost strašení, zatím všechny hráče, které znám, hraní Ingress „pořádně chytlo“, Google zcela jistě ví, jak pro získávání bezplatných dat od hráčů udělat maximum :]

 

Pokud vám nečiní angličtina problém, zde je oficiální video se základním vysvětlením toho, co je to Ingress a jaké jsou základní prvky hry:

 

 


Diskuze k obsahu stránky: IngressMania Fórum