Začínáme hrát Ingress
Doslechli jste se o hře Ingress, kamarád vám tuto hru na mobilu ukázal a chcete to zkusit také, máte tuto hru omylem nainstalovanou a vůbec netušíte, co to je … Možností, jak začít hrát Ingress je opravdu hodně :].
Jste na správném místě, zde byste se měli dozvědět úplné základy o hře. Co to Ingress vlastně je, co budete pro hraní potřebovat, jak nainstalovat aplikaci, vytvořit si herní účet, nebo začít s prvními kroky ve hře.
Na tomto webu je připraveno několik článků a návodů, které vám pomohou při herních začátcích tak, abyste nebyli ze hry hned na začátku hraní zmatení a mohli si Ingress ‚naplno užít‘.
Základní informace o hře
Jako první krok byste si měli přečíst tento článek:
Zde se dozvíte základní informace o hře, o vývojářích hry, najdete zde základní popis typu hry Ingress.
Hra Ingress je postavená na určitém příběhu, pro zjištění alespoň stručného obsahu doporučuji přečíst následující článek. Více se o herním příběhu dozvíte například z Ingress Reportů.
Článek shrnuje dějový příběh, najdete zde oficiální úvodní video a dozvíte se o dvou frakcích, které proti sobě bojují.
Co je k hraní technicky zapotřebí
Ke hraní Ingress je zapotřebí mobilní zařízení. V dnešní době to bývá nejčastěji mobilní telefon nebo tablet. Podporované operační systémy jsou Android a iOS (iPhone, iPad), pro další platformy typu Windows Mobile ap. se zatím vývoj, v dohledné době, neplánuje.
V mobilním zařízení musí být zajištěný přístup k internetu a polohovacím službám. V zařízení je nutné mít nainstalovanou aplikaci (pro android z Google Play, pro iOS z iTunes), která komunikuje s herními servery online, tzv. ‚tenký klient‘. Data jsou online přenášená mezi aplikací a herními servery, proto při hraní musí být zajištěné nepřetržité připojení k internetu. Objem přenášených dat závisí na typu hraní, největší objem dat se přenáší při změně mapových podkladů. Ale i při intenzivním hraní se objem dat pohybuje v řádu desítek, maximálně několika stovek MB měsíčně. Dejte si proto při hraní pozor hlavně v zahraničí a příhraničních oblastech, kde mohou být datové přenosy nepříjemně zpoplatněné.
Hra je založená na určování pozice hráče, proto musí být mobilní zařízení schopné určování polohy. V dnešní době tuto možnost má většina mobilních telefonů a i část tabletů, poloha se zjišťuje buď pomocí GPS/Glonass, nebo méně přesně pomocí mobilní sítě operátora a okolních wifi sítí. Většinou je to kombinace všech těchto metod.
Co se týče výkonu mobilních zařízení, zde je to trochu složitější .. Obecně řečeno, čím výkonnější zařízení, tím plynulejší hraní, to je stejné, jako u ostatních náročnějších her. Z mého pohledu je hra zbytečně náročná na hardware, hlavně díky různým, často zbytečným animacím. A bohužel možnost tyto animace a další pro hru ne zcela nutné prvky vypnout v oficiální aplikaci neexistuje.
V případě produktů od Apple je situace jednodušší, počet podporovaných zařízení je relativně malý. Podle popisu na iTunes jsou požadavky iOS 7 a vyšší, hra je kompatibilní se zařízeními iPhone, iPad a iPod touch, optimalizovaná pro iPhone 5, iPhone 6 a iPhone 6 Plus.
Typů mobilních zařízení se systémem android je řádově několikanásobně více. Podle oficiálních informací je požadovaný android 2.3 a vyšší, minimální rozlišení obrazovky 480×800 pixelů, ARMv6+ procesor, grafický chip s podporou OpenGL ES 2.0 a samozřejmě připojení k internetu a polohovacím službám.
Realita je bohužel .. méně radostná, takže počítejte minimálně s android 4+, dvoujádrovým procesorem a qHD, HD nebo vyšším rozlišením. Například výkon telefonu Samsung Galaxy S2 je dle mého názoru ‚na hraně použitelnosti‘. Ingress si samozřejmě zahrajete i na ještě méně výkonných zařízeních, jen musíte počítat s velkou pomalostí hry.
S novými verzemi hry se bohužel náročnost na hardware často zvyšuje, naštěstí i výkonnější zařízení jsou čím dál tím více cenově dostupnější, třeba díky hraní Ingress budete mít konečně ten rozhodující důvod si pořídit novější telefon či tablet :]
Instalace, Google účet, registrace a základní výuka
Pokud máte mobilní zařízení splňující alespoň minimální požadavky pro hru, nainstalujte si aplikaci z výše uvedených odkazů, stejně jako jakoukoliv jinou mobilní aplikaci. Instalaci doporučuji pouze z ověřených zdrojů.
Pro registraci do hry je zapotřebí i platný Google účet. Většina z vás už má tento účet zřízený a používá jej (hlavně v zařízení s androidem). Pokud jej nemáte, na webu najdete více než dostatek návodů, jak Google účet získat (pro android i iOS).
Prvním krokem při spuštění aplikace je vytvoření vašeho herního účtu, registrace:
Podrobné informace o tom, jak poprvé spustit hru, vytvořit si herní účet (přezdívku, nickname), připojit se k jedné z frakcí a projít velmi základními kroky ve hře.
Jakmile budete mít vytvořený herní účet, velmi doporučuji využít herního tutoriálu (training), který je kdykoliv k dispozici v aplikaci (skeneru):
Výukový program, ve kterém se v osmi krocích naučíte všechny základní herní postupy..
Začínáte hrát
Po registraci, volbě ke které ze straně se připojíte a zvládnutí výukového tutoriálu byste měli mít dostatek informací a zkušeností, abyste se mohli aktivně zapojit do hry.
Pamatujte si jedno důležité, základní pravidlo: Ingress je týmová hra! Celosvětově je do hry zapojeno mnoho miliónů hráčů (agentů) a pokud nežijete v místě mimo civilizaci, kde nejbližší vesnice je vzdálená desítky kilometrů :], je vysoce pravděpodobné, že ve vašem nejbližším okolí již další lidé aktivně hrají.
Až na vzácné výjimky to jsou hráči (vlastní strany, ale občas i pohodoví hráči protistrany), kteří vám ochotně v začátcích pomohou a seznámí vás se všemi záludnostmi, které vás při hraní mohou potkat. Ingress není v principu složitá hra. Ale najisto zjistíte sami, že pokud vám hraní ukáže zkušený hráč, mnohem rychleji vše pochopíte a budete si hru více užívat.
Na většině míst jsou založené místní komunity hráčů, ať už obou stran, nebo pouze vlastní frakce. Zde se dohadují různé strategie a plány, samotný hráč většinou ‚toho sám moc nezmůže‘. Navíc můžete svojí nezkušeností vážně poškozovat hru své frakce, byť neúmyslně.
Takže se snažte co nejdříve kontaktovat hráče ve svém okolí, nejlépe zprávou v COMMu.
Je pravděpodobné, že pokud se do hry zapojíte třeba ve větším městě, ve kterém se již delší dobu aktivně Ingress hraje, budete mít na začátku hraní velmi, velmi složitou situaci s postupem ve hře. Tedy pokud budete chtít hrát pouze ‚sám za sebe‘. Vaše zbraně jsou na začátku hry téměř nepoužitelné, nemáte žádnou šanci ubránit zabrané portály proti útokům hráčů na vyšších úrovních ..
Naopak pokud se spojíte s již hrajícími lidmi, může být váš postup na vyšší úrovně mimořádně rychlý, pokud vám pomohou. A věřte, že většina hráčů uvítá novou ‚posilu do teamu‘ a velmi rádi vás budou podporovat, je to i v jejich zájmu.
A jak vám mohou zkušení spoluhráči prakticky pomoci? Vcelku jednoduše a účinně, při vašich společných akcích budou například ničit nepřátelské portály, které vás poté nechají osadit rezonátory, budou vám doplňovat herní předměty (které můžete využít a pro hráče na vyšších úrovních jsou téměř k nepotřebě a většinou se jich zbavují) a klíče od portálů, které vy pak využijete pro propojování portálů a vytváření polí.
Všechny tyto činnosti vám přinášejí cenné AP („zkušenostní body“), které potřebujete pro získání vyšší herní úrovně. A jak vám poroste vaše úroveň, budou se vaše možnosti a ‚prospěšnost v teamu‘ zvyšovat.
Na druhou stranu, již od začátku můžete pomáhat s týmovou hrou zkušeným hráčům i vy. Například doplňováním módů do portálů, které jsou od hráče na první úrovni stejně účinné jako od hráče na nejvyšší úrovni. Dobíjením energie rezonátorů v portálech, vhodným propojováním portálů a vytvářením polí. Tím na začátku vašeho hraní pomůžete hráčům své strany asi nejvíce.
Při propojování portálů se ale raději poraďte s ostatními hráči, jaké portály je vhodné propojovat a jaké naopak v žádném případě nepropojovat, později sami pochopíte, jaké jsou k tomu důvody.
Postupem času budete získávat více zkušeností a také vaše herní úroveň se bude zvyšovat. A s vaší herní úrovní se také bude rozšiřovat množství herních předmětů, které můžete ve hře používat (platí zde pravidlo, že můžete používat předměty jen té úrovně a nižší, jako je vaše vlastní úroveň).
Jakmile dosáhnete alespoň čtvrté úrovně, můžete začít útočit na nepřátelské portály, do té doby, jak najisto i sami zjistíte, to nemá moc smysl. V této fázi hry se už můžete do týmové hry zapojit mnohem aktivněji. A s dalším vaším postupem ve hře se to bude jenom zlepšovat :].
A o něco později, jako zkušený hráč vyšší úrovně, pomůžete zase nováčkům ve hře vy.
Podrobné návody
Zajímavým zdrojem informací může být pro vás část webu nazvaná Průvodce portály. Je zde přeložený sice starý, ale užitečný dokument, kde se dozvíte základní informace a postupy ve hře.
Dále máte k dispozici podrobné návody o hře. Je pravděpodobné, že na začátku hraní nebudete některým částem návodů úplně rozumět, ale to nevadí, spolu s praxí ve hře tyto méně srozumitelné části pochopíte také a může být pro vás užitečné si je třeba později znova prostudovat.
Portály – objevujeme a obsazujeme
V návodu najdete informace o portálech, kde je možné je najít, jak je zabrat pro svoji stranu a osadit módy.
V tomto návodu se podrobněji dozvíte, jak co nejlépe útočit na portály protistrany.
Portály – propojujeme a vytváříme pole
Propojování portálů a vytváření polí je hlavní smysl hry. Naučte se, jak hrát co nejlépe.
Zde se dozvíte, jak získat herní předměty do svého inventáře.
A v tomto návodu se naučíte jak se o portály starat a bránit je před útoky protistrany.
V Ingress můžete také plnit mise, úkoly na cestách mezi portály.
Nástroje, které máte k dispozici
O mobilních zařízeních jste se už informace dozvěděli, je dobré také vědět, jaké jsou možnosti aplikace (skeneru), kterou máte nainstalovanou, abyste ji mohli naplno při hraní využívat.
Pro přehled situace ve hře je také dobré vědět o webovém rozhraní hry, které sice slouží pouze pro zjišťování informací a nemůžete jej použít pro aktivní hraní, ale díky velikosti a přehlednosti vašeho počítačového monitoru nebo tabletu máte možnost si přehledně a s detaily prohlédnou herní situaci kdekoliv po světě. K tomu slouží Ingress Intel.
Popis rozhraní aplikace a možností mobilní aplikace (skeneru).
Ingress Intel – webové rozhraní
Informace o tom, jak je možné využít webovou část hry.
Závěrem
Hraní Ingress může být na začátku trochu matoucí, možností ve hře je hodně. Nenechte se tím ale zastrašit, je to podobné, jako třeba autoškola. Na začátku získáte jen základní informace o tom, jak řídit auto a pohybovat se po silnicích, řidič se z vás ale stane teprve praxí :]
Využívejte informací a návodů, které máte k dispozici. Jsem si jistý, že i zkušený hráč může v návodech objevit něco, o čem netušil a pomůže mu to ve hře. Některá herní pravidla, principy a možnosti hry se s přibývajícími aktualizacemi hry mění, pokud to bude v mých silách, zkusím tyto změny aktualizovat i zde ve článcích a návodech.
HRAJTE TÝMOVĚ! Hra Ingress je navržená jako týmová hra, pokud budete ve hře spolupracovat, vaše síla a možnosti se násobí. Kontaktujte hráče ve svém okolí co nejdříve, nestyďte se! Je sice pravda, že hodně hráčů Ingress se ‚rekrutuje z řad‘ hráčů geocachingu a ‚počítačových nerdů‘, což možnosti spolupráce lehce ztěžuje :], ale také většinu hráčů, kteří se rozhodnou hrát sólově, hra přestane rychle bavit. Hráč, který se hraním Ingress ‚vydrží delší dobu‘, bývá většinou pohodový a komunikativní člověk a rád se setká a poznává lidi i z ‚nepřátelských řad‘.
Pro hraní Ingress je prostě zapotřebí jistá míra sociální inteligence.
Při hraní Ingress děláte i něco pro svoje zdraví a rozšíření obzorů :]. Hra vás v podstatě donutí chodit, poznáte zajímavé lidi kolem sebe a dostanete se na místa, o kterých jste třeba ani netušili, že existují a přesto jsou mimořádně zajímavá. Daleko důkladněji poznáte své město a jeho okolí.
Ingress není náročný na vaši kreativitu nebo dovednosti. Při hraní, plánování společných akcí nebo vhodného propojování portálů je samozřejmě zapotřebí trocha přemýšlení, ale obecně řečeno, jediné, co je nutné pro postup ve hře, je čas který hře obětujete.
A to může být i trochu problém. Nenechte se autory hry donutit k závislosti na hře. Toto riziko u řady hráčů reálně hrozí. Znám i ve svém okolí řadu hráčů, kteří hře naplno propadli a bez urážky, jejich hraní se dá již považovat z psychologického hlediska za diagnostikovanou závislost. V průměru stovky minut denně věnovaných hře, mnoho peněz ‚proježděných‘ jen kvůli vzdáleným portálům, ve výsledku třeba také problémy tím vznikající v partnerské nebo rodinné oblasti .. Prostě nic pozitivního, stejně jako v případě jiných závislostí.
Hru si užívejte, musí to být pro vás stále zábava, zdroj poznání, zlepšování kondice, možnost setkávání se se zajímavými lidmi. Jakmile se z hraní stane jen ‚povinnost‘ a hlavní motivací je vaše ego a ‚co nejlepší úrovně a statistiky‘, začíná býti cosi v nepořádku. Autoři hry nastavili pravidla a možnosti samozřejmě tak, aby vás nutili hrát co nejčastěji, je to v jejich zájmu. Nenechte se do této pozice vmanipulovat!
Ale konec strašení, vy rozhodujete o tom, jak budete Ingress hrát. Pokud to bude rozhodnutí rozumné, budete i s odstupem let na Ingress vzpomínat jen v dobrém. Při dnešním rozšíření hry si můžete zahrát kdekoliv po světě, na vaší dovolené, výletech, cestách. Poznáte své okolí zase z trochu jiného pohledu.
Hodně štěstí ve hře! :]
Diskuze k obsahu stránky: IngressMania Fórum